Stainless steel Fast Speed Low Noise Soft Ice Cream Machine
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Certification: | CE, ISO9001 |
| Power Source: | Electric |
Diamond Member Since 2018
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Experienced Team
Exhibition Experience
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier has 9 foreign trading staff(s) and 2 staff(s) with over 6 years of overseas trading experience
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
Sign In to see all verified strength labels (21)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- b-1
- Process
- Ice Cream Making
- Automatic Grade
- Automatic
- Application
- Ice Cream
- Customized
- Customized
- Power
- 2100W
- Refrigerant
- R22/750g
- Current
- 10A
- Capacity
- 16-22L/H
- Size
- 540*750*1320mm
- Net Weight
- 115kg
- Transport Package
- Carton+Shelf
- Specification
- stainless steel
- Trademark
- Vigevr
- Origin
- Guangzhou, Cn
- Production Capacity
- 3000PCS/Month
Product Description

This is ice cream machine can make from low or nonfat ice creams to custard, frozen yogurt, sorbet, ice coffee and milk shake. Featuring in temperature and current dual regulation, together with extremely quiet operation benefited from a frequency inverter.
Our ice cream machine can be found in many different outlets such as frozen yogurt shops, coffee shops, bakeries, ice cream stands, frozen drink kiosks, convenient stores, restaurants, ice cream trucks and more around the world.
| Model Number | BQ320 |
| Certificate | CE,ROSH,LFGB german food grade |
| Protection | Protection of over/low of voltage/current |
| Power Supply | 220/110V,60/50HZ |
| Power | 1.70KW |
| Production Capacity | 20L/H |
| Compressor | Embraco/Panasonic |
| Refrigerant | R404A/R410A/R22 |
| Hopper Volume | 8.6L*2 |
| Cylinder Volume | 2.1L*2 |
| N.W/G.W | 115/150KGS |
| Machine Size | 670*550*1360mm |
| Package | Plywood 840*680*1450mm |
| Flavors | 2+mixed |
| Material | Stainless steel (all machine) |
| Control | Micro-computer |
| Restart AUTO | YES |
| Counter | YES |



Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Beverage Equipment
- lce Cream Machine
- Stainless steel Fast Speed Low Noise Soft Ice Cream Machine
Related Categories
Hot Searches
More